Ncomputing ve Avantajları

Bu yazımda uzun zamandır incelediğim ve gerçekten kurumlara ve çevreye ciddi yararlar sağlayan Ncomputing teknolojisinden bahsedeceğim.

Bu konuyu ele alırken çok uzun bir makele yazarak sizleri sıkmak yerine öncelikle genel bir Ncomputing tanımı yaparak Ncomputing in ne olduğundan bahsedeceğim daha sonra ise farklı başlıklar altında konuyu derinlemesine inceğim.
Umarım faydalı bir yazı olur…

Ncomputing nedir?
Ncomputin dediğimiz teknoloji çevreci ve maliyet düşürücü bir teknolojidir.
Mantık olarak ise sistem de 1 adet Sunucu olur, bunun üzerinde isterseniz windows xp isterseniz windows 2003 isterseniz de windows 2008 kullanabilirsiniz.
Bunun dışında kaç adet kullanıcınız var ise bu adette terminal cihaza ihtiyaç duyacaksınız.
Bu cihazlar network e bağlanır ve network üzerinden sunucu ya rdp talebinde bulunur.
Sunucu rdp ye açık olmalıdır ve her bilgisayar kullanıcısı için sunucu da bir kullanıcı oluşturulmalıdır.
Bu şekilde kullanıcılar terminallerinden sunucuya rpd talebinde bulunur ve sunucuya kendi kullanıcıları ile giriş yaparlar.

Amacı

Bu sistem kullanıcılara,
Daha az enerji kullanımı (%90 enerji tasarrufu),
Daha az donanım maliyeti (%75 tasarruf)
Daha az bakım maliyeti (%75 tasarruf)
Lisanslı ürün kullanımında tasarruf
Gördüğünüz gibi bu sistem tam olarak tasarrufu hedeflemekte.

*Enerji tasarrufu:
Bu cihazların içerisinde bilgisayar kasası kadar fazla donanım olmadığı için %90 oranında daha az elektrik kullanmaktadır.

*Donanım tasarrufu:
X adındaki yeni programı satın aldınız, tam da sizin istediğiniz gibi bir program, eski programa göre çok daha kaliteli ancak bilgisayarlarınızın biraz eskimiş olması nedeni ile program biraz yavaş çalışıyor, buda size iş saatlerinde zaman kaybı olarak geri dönüyor bunu önlemek için bilgisayarlarınızı yeni donanımlar ile güçlendirmeye karar verdiniz.
Bu durumda bilgisayar sayınız kadar işlemci, ram veya disk almanız gerekmekte. Oysa terminallerin her hangi bir donanım özelliği yoktur, hepsinin donanımsal özelliği ana makinanın özellikleri ile eş değerdir. Bu durumda her bilgisayar için ayrı ayrı ram, disk, işlemci almak yerine tek bir ana makinaya bunları alarak donanım maliyetlerinizi minimum a düşürebilirsiniz. Bu işlem size %75 oranında donanımdan tasarruf etmenizi sağlar.

*Bakım maliyeti tasarrufu:
Büyük bir işletme iseniz 50 adet bilgisayarınız var ise 2 adet personel çalıştırıyorsunuz diyelim.
Bu sistem sayasinde bilgi işlem personeli 50 adet pc yi tek tek gezmek yerine 2 adet ana makinaya bakarak tüm sistemi güncelleştirmiş, virüs taramasını yapmış v.s olacaktır. Bu durumda 2 personel yerine tek personel ile işlerinizi yürütebilir duruma geleceksiniz. Buradaki 1 personel ise arge v.b alanlara kaydırılarak bilişim maliyetinden tasarrufunuz sağlanır.
Küçük bir işletme iseniz personel çalıştırmak yerine personelin yarı maliyertine dışardan destek alabilir, bakım maliyetlerinde tasarruf sağlayabilirsiniz.

*Lisans Maliyeti :
Normal şartlarda kaç adet bilgisayar kullanıyor iseniz o adette işletim sistemi, office yazılımı v.b yazılım lisansları alamanız gerekmkete ancak NComputing Teknolojisinde Terminal Server Client mantığında lisanslama yapılması gerekmektedir. Yani her kullanıcı için cal+rdscal lisanslarının alınması gerekmektedir.
Lisanslama ile ilgili daha ayrıntılı bilgi içeren dökümanımızın linki aşağıdadır:

Microsoft Lisanlama Bilgileri

Normal şartlarda lisans ücretleri şu şekilde :
windows 7 : 170 TL
Office 2007 : 145 TL
Antivirüs : 50 TL
Ncomputing sisteminde bu ücretleri bir kere verirken normal sistemi kullanmanızda bu fiyatların toplamı(365 TL) çarpı bilgisayar sayısı vermeniz gerekmektedir. Tasarrufun boyutu gözler önünde.

Şimdilik bu kadar Ncomputing yeteli olacak sanırım arkadaşlar, ilerleyen günlerde bu konudaki makalelerimle devam edeceğim. Ben bu konuya taktım, herkez Ncomputing kullanana kadarda bu sevdadan vaz geçmeyeceğim.

Share Button